Białko, węglowodany, tłuszcze... czyli co z czym, jak, po co i dlaczego.


Nic nowego w tym temacie nie wymyślę, więc pozwole sobie wrzucić tekst ze źródłem.

Dietetyczne vademecum

Sprawdź, ile potrzebujesz i gdzie możesz znaleźć najważniejsze składniki odżywcze

Odpowiednia ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i składników mineralnych jest warunkiem prawidłowego zbilansowania diety. Warto jest wiedzieć, do czego poszczególne składniki odżywcze są nam potrzebne i w jakich ilościach. Taka wiedza pomaga właściwie dobierać produkty do codziennej diety, czerpać korzyści ze zdrowych posiłków oraz uniknąć skutków niedoborów, czy nadmiaru poszczególnych składników.

Wszystkie składniki pokarmowe możemy podzielić na 3 grupy:

SKŁADNIKI ENERGETYCZNE
(węglowodany, tłuszcze i częściowo również białka)

SKŁADNIKI BUDUJĄCE
(białka, tłuszcze, składniki mineralne, woda)

SKŁADNIKI REGULUJĄCE
(witaminy, niektóre składniki mineralne, błonnik pokarmowy, woda)

Nasz organizm może funkcjonować najbardziej optymalnie, dopiero gdy wszystkie z nich są dostarczone w odpowiedniej ilości.

BIAŁKA

to przede wszystkim budulec – wchodzą w skład wszystkich komórek ciała, biorą udział w tworzeniu enzymów, hormonów, ciał odpornościowych, są niezbędne do budowy i odnowy tkanek (w tym mięśniowej) oraz narządów, pełnią liczne funkcje specyficzne (np. transportera związków). Białka mogą również być wykorzystywane przez organizm jako źródło energii (4 kcal / 1 g białka). Jeśli jednak spalamy białko, które powinno być wykorzystywane do celów budulcowych czy regeneracji, nie jest to korzystne. Białka dzielimy na pełnowartościowe (zawierające komplet aminokwasów niezbędnych) i niepełnowartościowe (które mają deficyt jednego lub więcej aminokwasów).

Do białek pełnowartościowych zaliczamy te pochodzenia zwierzęcego, do niepełnowartościowych – roślinnego. Uzyskanie pełnowartościowego białka z białek roślinnych jest możliwe, jeśli jemy kilka produktów roślinnych zawierających białka, których aminokwasy się uzupełniają (np. ryż z fasolą). Wśród białek roślinnych najbardziej wartościowe są białka sojowe i pszeniczne. W naszej diecie powinny być zarówno białka pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Powinniśmy tylko pamiętać o jednej z najważniejszych zasad prawidłowego żywienia – o urozmaiceniu posiłków.

Najważniejsze źródła białka

mięso, ryby, mleko, fermentowane napoje mleczne (kefir, jogurt, maślanka), sery, jaja, soja, fasola, groch, jak również pełne ziarna zbóż, kasze, płatki, orzechy i nasiona

Zapotrzebowanie na białko

W przypadku osób uprawiających sporty siłowe, przyjmuje się, że dostarczanie sobie dziennie 1,6 – 1,8 g białka na kg masy ciała jest wystarczająca. Biorąc pod uwagę potrzeby energetyczne osób uprawiających kulturystykę, według najnowszych zaleceń białko powinno stanowić w ich diecie 25 – 30% energii (dla porównania – w przypadku osób o niskiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej za odpowiednie przyjęte jest spożywanie 1 g białka/ kg masy ciała, co powinno stanowić ok. 12% energii)

WĘGLOWODANY

stanowią dla człowieka podstawowe źródło energii (4 kcal/1 g), w tym również energii potrzebnej do pracy mięśni. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie ich ilości kumulujące się w organizmie (ok. 1% masy ciała, głównie w postaci glikogenu zawartego w wątrobie i w mięśniach) oraz znaczne spożycie w ciągu doby, można stwierdzić, że są to związki najszybciej metabolizowane. Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone. Węglowodany proste stanowią pojedyncze cząsteczki cukrów (tj. glukozy, fruktozy, galaktozy), natomiast złożone ich łańcuchy. Produktów zawierające węglowodany proste lub złożone z dwóch cząsteczek powinniśmy ograniczać (dotyczy to przede wszystkim produktów zawierających duże ilości cukru. Jeśli już to najlepiej wybierać owoce, zarówno świeże jak i suszone, soki, ewentualnie miód, czy niskosłodzone dżemy. W naszej diecie powinny przeważać produkty dostarczające węglowodanów złożonych, które z reguły mają niższy indeks glikemiczny i przez dłuższy czas utrzymują odpowiedni poziom cukru we krwi.

Źródła węglowodanów prostych lub dwucukrów

cukier, miód, dżemy, słodycze, owoce świeże i suszone, soki owocowe

Źródła węglowodanów złożonych

wszelkiego rodzaju produkty zbożowe – kasze, ryż, makaron, pieczywo, płatki, jak również nasiona roślin strączkowych, ziemniaki

Zapotrzebowanie na węglowodany

Węglowodany powinny dostarczać ok. 55 – 60% energii.

TŁUSZCZE

oprócz tego, że stanowią skoncentrowane źródło energii (9 kcal/1 g), są dla nas również źródłem witamin (A, D, E, K) i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W organizmie pełnią również funkcje budulcowe (budują struktury komórek, tkanek i narządów) i ochronne (chronią narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi). Źródłem tłuszczów mogą być dla nas zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Do naszej diety powinniśmy wybierać głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego (oleje, orzechy i nasiona). Cenne są również tłuste ryby, które stanowią doskonałe źródło NNKT. Choć tłuszcze zwierzęce należy generalnie ograniczać, to nie powinniśmy zupełnie rezygnować z tłuszczu mlecznego, zawierającego łatwo przyswajalne tłuszcze MCT oraz wpływający korzystnie na organizm CLA.

Najważniejsze źródła tłuszczów

oleje roślinne, orzechy i nasiona, smalec, masło, śmietana, tłuste sery, mięso i ryby

Zapotrzebowanie na tłuszcze

Dieta kulturystów powinna być chuda – zaleca się 15 – 20% energii z tłuszczów (w przypadku osób nie uprawiających tego sportu przyjmuje się wartości 20 – 30%).

BŁONNIK POKARMOWY

zaliczany do węglowodanów złożonych. W prawdzie nie jest wykorzystywany przez organizm jako źródło energii, ale stanowi za to ważny składnik, który reguluje trawienie tj. wydzielanie soków trawiennych i pracę jelit, chroni przez zaparciami i daje uczucie sytości.

Źródła błonnika pokarmowego

pełnoziarniste produkty zbożowe, w tym otręby, płatki, kasze, chleb razowy; nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce

Zalecana ilość błonnika

W ciągu dnia powinno się spożywać 30 – 40 g błonnika pokarmowego.

W przypadku osób prowadzących aktywny fizycznie tryb życia większe ilości błonnika nie są wskazane, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energie i składniki odżywcze (nadmiar błonnika może utrudniać wchłanianie niektórych składników mineralnych i witamin oraz zmniejszać łaknienie).

źródło TUTAJ

2 komentarze:

podolodzy.pl pisze...

Aby ułożyć zbilansowane menu trzeba posiadać ogromną wiedzę. Brak elementarnej wiedzy może prowadzić nie tylko do utraty idealnej sylwetki, ale także do pojawienia się wielu przykrych przypadłości.

Monika Zawadzka pisze...

Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.